happyУ минулій статті ми розглянули причини і механізм швидких втрат енергії (мотивації, бажання) при вивченні англійської. На початку шляху мало що виходить, невдачі приносять відчутний стрес, тож змусити себе сісти за вже ненависну англійську стає все складніше і складніше. Люди намагаються примусити себе знову і знову, але це дає щораз менше результату. Це замкнуте коло “змушення – стрес – ще більше розчарування” лише погіршує ситуацію. Згодом з’являється стійка відраза до англійської, фрустрація, яка підтримується численними відмовками на кшталт “у мене немає здібностей”, “англійська мені взагалі непотрібна” і т.д. Який вихід з цієї проблеми – про це і піде мова у цій статті.

Насправді рецепт доволі простий та інтуїтивно зрозумілий. Згадайте, що зазвичай дає вам енергію або мотивацію та бажання щось робити? Це речі, які суб’єктивно подобаються, приносять задоволення. Наприклад, від закоханності більшість людей аж “літають”, такий само піднесений настрій приносить творче натхнення. Навіть маленькі радощі в житті дають енергію: читання улюбленої книги, перегляд чудового фільма, спілкування з цікавими людьми і т.д. Спробуйте згадати свої моменти чистої радості, коли енергія переливається аж через край, коли здається, що можна звернути гори і змінити не тільки себе чи свої звички, а й увесь світ.

Звичайно, не варто очікувати, що такий стан може тривати вічно. Але дуже добре на нього орієнтуватись і порівнювати з ним свій звичайний стан. Отож, яким чином розуміння цього механізму може допомогти у вивченні англійської? На початках вивчення іноземної мови не вистачає саме тому, що вона є самоціллю. Щоразу, як ви сідаєте за чергові вправи, попереду маячить привид багаторічних занять, щоразу потрібно прикладати зусилля і змушувати себе. Але цей страх перед майбутнім і втому від теперішнього можна повністю усунути.

Для цього треба англійську з самоцілі перетворити на усього лише засіб досягнення якоїсь іншої мети. Ця інша мета має бути надзвичайно приємною та надихати вас, а англійську майже без зусиль ви вивчите у ході справи. Але краще це розглянути на прикладах. Найбільш поширена ціль більшості людей, що вивчають англійську – це здати якийсь мовний тест (скажімо, IELTS). Часто ця ціль є дійсно дуже бажаною. Особливо, якщо за нею стоїть вступ до омріяного університету закордоном або отримання чудової роботи.

Разом з тим, суть процесу вивчення у цьому випадку не міняється анітрохи. На вас чекають ті самі вправи, тексти, аудіозаписи із завданнями та твори. При цьому в голові ви можете тримати свою далеку ціль, і певним чином вона може вас надихати. Але для систематичної роботи та щоденної практики треба бати величезну силу волі та мотивацію до досягнення поставленої мети.

Саме тому, коли я кажу про схему перетворення англійської на засіб досягнення цілі, я маю на увазі дещо інше, ніж мовні тести. Уявіть собі ситуацію, коли хлопець знайомиться з дівчиною-носієм англійською, у них зав’язуються стосунки. З цього моменту мета для цього хлопця – це насолода від спілкування, а англійська перетворюється у засіб для досягнення цієї мети. В результаті мову він опановує швидко, без зусиль та майже непомітно.

reading3Утім, зовсім необов’язково заводити роман, щоб вивчити англійську. Так само для цього спрацюють і будь-які інші приємні та улюблені речі. Тут варто прислухатись до себе самого. Або згадати, на що у вас завжди є час, про що ви ніколи не забуваєте – це найкращий критерій вибору. Найчастіше за все, це і будуть речі, які вас надихають та сповнюють енергією. Як тільки матимете списочок ось таких от найулюбленіших занять, залишається лише поєднати усе це з англійською мовою.

Якщо це серіали, кінематограф, улюблені актори, без вагань переходьте на перегляд англійською. Якщо це книжки – відмовтесь, нарешті, від читання перекладів і переходьте на оригінали своїх улюблених творів. Якщо не уявляєте свого життя без спілкування, дуже раджу знайти друзів-англійців і приділяти кожну вільну хвилинку розмовам – неважливо, по скайпу або оффлайн. Відтак “систематичність” занять приходить без проблем, адже ви намагаєтесь витрачати весь вільний час на улюблену справу.

В усіх цих випадках, а також у безлічі інших подібних схем, усі складні аспекти вивчення англійської проходять самі собою. Вивчення лексики та запам’ятовування правильних граматичних конструкцій або зникають як такі, або є лише додатковими інструментами, які не займають багато часу і не вимагають додаткових зусиль. Як думаєте, якщо при цьому відмовитись від стандартних вправ і завдань, то чи вплине це хоч якимось негативним чином на ваш прогрес в англійській?

Декілька слів про мій власний досвід організування такої ось ефективної схеми. Тоді це прийшло інтуїтивно, і лише зараз я можу це сформулювати для інших. Для мене особисто англійська завжди була і залишається засобом спілкування. Почалось усе з численних AEGEE івентів, потім – онлайн спілкування за спільними інтересами (згодом ці люди стали моїми близькими друзями), знайомства через couchsurfing, аж до Free Tours Kiev на сьогодні. Крім того, важливою частиною було моє захоплення британськими серіалами, зокрема, “Sherlock“. Дивитись їх хотілось виключно англійською, бо як інакше я могла б чути голоси своїх улюблених акторів. Згодом з’явилось розуміння того, що мене неабияк цікавить британська вимова, відтак я почала над нею працювати і досягла досить непоганих результатів. І все це – без додаткових зусиль чи самоумовлянь, все проходило легко і з величезним задоволенням від процесу.

Мені щиро хотілося б, щоб якнайбільше людей знайшли свою справу, де опанування англійської додавалось би бонусом, а не здавалось страшним і непідйомним завданням. Тож пишіть у коментарях про свої зацікавлення та можливі шляхи їх поєднання з іноземною мовою, і я спробую щось порадити :)