travelЯк і обіцяла у попередній статті про говоріння англійською, сьогодні хочу зупинитись на окремих ситуаціях, “де б поговорити англійською”. Знаю, що це питання не покидає багатьох людей. І якщо варіанти рішення цієї проблеми онлайн не дуже приваблюють, то завжди є живе спілкування. Усі способи, про які піде мова, були опробовані мною, свідомо чи випадково, і проаналізовані вже постфактум. Тож цей текст – мікс рекомендацій та спроба поділитись власним досвідом, задокументувати свої враження і роздуми про те, як і де вдалось позбутись комплексів у говорінні, і відчути задоволення від самого процесу.

Почну з найбільш очевидного: подорожі. Знаю, що не всі є завзятими мандрівниками, і не так часто виїжджають в інші країни. Але якщо ви все-таки це робите, хоча б час від часу, не втрачайте ці безмежні можливості спілкування. На мій суб’єктивний погляд, найкраща частина подорожей взагалі – це зустрічі з новими людьми, спілкування з ними. Неважливо, яка це країна. Якщо люди в ній не говорять українською, то використовуйте цей шанс для розмов англійською. Той факт, що це не носії мови, може бути навіть перевагою. Вони мають неідеальну англійську, то тим краще – будете менше комплексувати і переживати через свій рівень.

Пишу про це лише тому, що бачу купу нереалізованих можливостей. У подорожі знайти співрозмовника, що говорить англійською, в рази легше. Нехай це буде навіть дівчина на рецепшні готелю, або водій автобуса. Ще краще, якщо це місцеві жителі. Тоді ви не тільки практикуєте англійську, а й реально поринаєте у життя та світ цих людей. Як вони живуть, чим вони живуть і про що мріють. Коли ви щиро захоплюєтесь чимось, акцент з англійської мови як самоцілі переходить на реальну мету – комунікацію. А мова, як і повинна, стає інструментом для досягнення цієї мети.

Особливо успішно і натхненно це використовують самостійні мандрівники. Найчастіше за все, у них і не виникає питань про те, як покращити свою англійську, де знайти для цього засоби та можливості. Тож якщо ви ще ні, але думки про це з’являються – обов’язково спробуйте.

Ще один спосіб, про який я зараз хочу розповісти, колись буквально змінив моє життя. Показав, що Європа і світ не такі вже й страшні та великі, що для амбітних людей відкрито багато шляхів і дверей, потрібно тільки вміти в них стукати. Це – міжнародні неурядові організації. Або простіше – НГО (від NGO – non-governmental organisation), громадські організації. Не випадково я вжила слово “молодіжні”, бо вони якісно відрізняються від усіх інших серйозних громадських ініціатив. Можливо, тому, що молодь сповнена амбіцій, віри у свої сили та у те, що світ можна змінити, вони дійсно роблять купу всього та пропонують безліч можливостей.

1093795_657353830942890_657315437_oОскільки декілька років я приймала безпосередню участь у роботі однієї з таких організацій – AEGEE-Kyiv, то можу говорити про це майже безкінечно. Але спробую зосередитись саме на можливостях для покращення іноземної мови. Велика частина проектів організації відбувається на європейському рівні. А це значить, що ви потрапляєте у середовище молодих людей з різних європейських країн, отримуєте можливість не тільки відкривати для себе нові горизонти, дізнаватись про їх культуру, робити круті проекти та покращувати суспільство, але і неабияк просувати свою англійську (спілкування з іноземцями вживу, по скайпу, переписка, публічні виступи англійською – це лише невелика частина того, що ви можете робити).

Такі організації взагалі, і AEGEE зокрема, дають можливість розвинути будь-які навички та уміння у найбільш сприятливому для цього середовищі. Неважливо, хочете ви поїхати закордон на 2-тижневий літній проект (який більше нагадує відпочинок), або робите серйозну конференцію у міжнародній команді, не виїжджаючи зі свого міста. До речі, про серйозні речі. Користуючись нагодою, пропіарю одну нереально круту подію, яку ми організовуємо у жовтні – на 5 днів до нас в Київ приїде близько 600-700 молодих європейців, в програмі – тематична конференція, виставка закордонних університетів, а також купа неформального спілкування і вечірки щовечора. І все це ми організовуємо своїми силами :) Якщо зацікавились, то напишіть мені в особисті повідомлення чи в коментарях – розповім більше і зкоординую.

DSC07365_800x532

Free Tours у Варшаві

Ну і наостанок – про те, що мало хто помічає чи сприймає як реальний спосіб для покращення розмовних навичок. Пам’ятаю, під час Євро-2012 у містах, де відбувались матчі, царювала атмосфера постійного свята. Прям на вулицях люди знайомились один з одним, спілкувались, святкували перемоги чи завзято сперечались. Це я до того, що сьогодні у великих містах купа іноземних туристів. І для людей, які вже непогано можуть висловлювати свої думки, є чудова можливість – це ініціатива Free Tours.

Це екскурсії, які проводять молоді ентузіасти, що люблять своє місто і хочуть показати його всім, навіть людям із обмеженим бюджетом. Яка ж ситуація вимальовується з іншої сторони? Для того, щоб стати гідом, необхідно володіти англійською на достатньому для спілкування рівні, вивчити декілька маршрутів, здати їх – і ви готові водити тури реальним туристам. Незважаючи на слово “free”, туристи часто дають дуже непогані чайові як подяку за гарно проведений тур, що є зовсім не зайвим, особливо для студентів.

Чесно кажучи, я б водила екскурсії для Free Tours Kiev навіть за безкоштовно. Бо це – можливість не тільки поспілкуватись з купою іноземців, дізнатись більше про їх культуру, подорожі, почути їхні думки і враження про своє місто, але і неабиякий плюс для англійської. Адже протягом декількох годин ви постійно говорите, відтак відточуєте свою вимову, стаєте впевненішим у використанні англійської. Крім того, чуєте мову від людей з найрізноманітніших країн, діалекти та акценти з усіх куточків світу, тож неабияк покращуєте свої навички слухання і розуміння англійської. Ну і знову ж таки – якщо зацікавила ця можливість, пишіть – поясню, звідки почати і підкажу, до кого звернутись, щоб стати гідом.

Як бачите, сьогодні я не згадую усілякі розмовні клуби – їх сьогодні дуже багато, тож при бажанні гугл підкаже. Але, як показує практика, вони є або платними, або іноземці на них є величезною рідкістю. На жаль, чомусь спроби говорити англійською з українцями відчуваються як штучність і не дають великих результатів.