speakingАнглійська мова як засіб комунікації.. Словосполучення, що всім вже приїлось, адже його буквальний сенс такий далекий від реальності. Усім зрозуміло і так, що мова – чи то рідна, чи то іноземна – за одну із основних функцій має саме комунікативну. Тож мова без спілкування в принципі втрачає свою суть. Цю тезу і беруть на озброєння численні стратегії опанування мов, що пропонують говорити з першого дня. Щоб Ви розуміли, що саме це означає – спілкуватись іноземною мовою деякі люди починають, вивчивши усього лише пару фраз. Але не будемо зупинятись на таких екстремальних методах, поговоримо краще про типові проблеми на теренах нашої країни, а також про засоби їх вирішення.

Отже, що найчастіше відбувається у нас? Людина вчить іноземну мову, і приділяє цьому немало часу. Часто вона досягає неабияких успіхів: може читати англійською, слухає і розуміє переважну більшість почутого, має цілком пристойний словниковий запас. Але коли з’являється можливість/необхідність використати мову у живому спілкуванні, виразити свою думку і показати всі свої здобутки, чомусь усе це вмить здувається. Слова забуваються, в голові – табула раса і панічний страх допустити помилку чи сказати щось не те і не так.

Це зовсім не абстрактна ситуація, а зібрання типових випадків – на основі численних повідомлень і питань, що надходять мені, з описом схожої проблеми. Якщо ви чудово розумієте, про що я говорю, то хочу вас запевнити, ви не одні у цій проблемі. Інше питання – як вирішити цю проблему і що з нею далі робити.

10732455434_41a863ab64_kНе знаю, чи стануть мої слова несподіванкою, але чарівної пігулки або магічного слова, які б раз і назавжди вирішили цю проблему, не існує. Хоча, напевно, можна спробувати удатись до невеличкого каталізатора у вигляді алкоголю – деякі мої знайомі помічали, що він таки допомагає “відпустити” ситуацію і почати таки говорити. Інше питання, що співрозмовник може вас не зрозуміти – по причині невиразності чи нерозбірливості. Утім, будь ласка, не сприймайте мої слова як прямий заклик до дії ;)

Але повернемось до теми. Єдиний спосіб розвинути будь-яку навичку (а говоріння англійською якраз і є такою самою навичкою) – це практика. Не втомлююсь це повторювати, і щиро сподіваюсь, що для вас ця теза є такою ж зрозумілою і логічною, як і для мене. Я також розумію, що у багатьох є певний психологічний блок, який не дозволяє розслабитись і почати говорити. Часто це може бути пов’язано з негативним досвідом говоріння англійською у минулому – саме так психіка захищається від стресу у майбутньому.

Відтак, одним із варіантів вирішення є поставити себе у такі обставини, коли не говорити англійською буде просто неможливо. Найкраще це спрацює у тому випадку, коли сама ситуація буде нести явно позитивні емоції, таким чином усуваючи стрес і дозволяючи максимально розкрити свої можливості, використати увесь той багаж знань, який ви вже здобули.

Вже у наступній статті я планую зібрати та описати найбільш доступні та реальні способи знайти іноземців та можливість попрактикувати свою розмовну англійську, не травмуючи при цьому свою психіку. В основному це будуть ті речі, які я опробувала на собі. А поки що питання до вас – що допомагає вам відкинути чи перебороти внутрішній бар’єр перед спілкуванням англійською? Які ситуації для вас є найсприятливішими в цьому плані, а які викликають в буквальному сенсі ступор перед говорінням?