pronounciationє такі люди, для яких не становить проблеми дуже точно відтворити іноземну вимову. і я не знаю, з чим це пов’язано, зовсім не завжди вони мають абсолютний слух. при цьому не важливо, скільки слів вони знають, скільки помилок роблять, їхня вимова в будь-якій ситуації створює враження того, що говорять вони гарно. на жаль, мені не дісталось такого щастячка. утім, тепер я точно знаю – навіть людина без схильності до гарної вимови може її набути, якщо правильно та з наполегливістю підійде до цього питання. перевірено на власному досвіді.

спершу поговоримо трохи про теоретичне. адже якщо ви все ж таки вирішили вивчити англійську мову самостійно (у такому випадку я щиро вітаю вас, бо це найкраще рішення стосовно опанування іноземної), то вам варто бути свідомим тих процесів, які відбуваються у вашій голові, а відтак – як покращити їх ефективність. отже, з чого складається вимова?

  • вимова окремих звуків (іноді вони нагадують звуки рідної мови, іноді – абсолютно нові та незнайомі)
  • т.зв. мелодика мови, куди входять купа незрозумілих понять, як то інтонація, тон, темп, ритм і т.д.

7352399320_b72ff13677_oна жаль, навіть якщо якісь школи чи курси і приділяють увагу постановці вимови, то найчастіше це обмежується відпрацюванням окремих звуків. однак навіть при скрупульозному відтворенні кожного звуку мовлення не наближається до native-like pronunciation. і будь-який носій одразу відчує якусь дивність у вашій вимові – результат накладання окремих звуків іноземної мови на мелодику рідної. звуки – цеглинки при побудові будівлі вашого мовлення. навіть якщо ви маєте дуже гарненькі і вправні, то без розуміння глобальної картини і плану всі вони ні на що не придатні. ви ж не називаєте купу цегли будинком?

тепер, коли ви маєте базове теоретичне розуміння того, що робити, потрібно починати безпосередньо працювати над власною вимовою. як і вивчення мови загалом, робота над вимовою має бути систематичною і серйозною. звісно, це не значить, що від цього не можна отримати задоволення – ще й як можна ;)

отже, ось список хороших технік для вимови – обирайте те, що вам до вподоби і користуйтеся :)

Слухання

перше, що ви маєте робити – це багато слухати. і коли я кажу “багато”, я маю на увазі БАГАТО слухати. ваше вухо має призвичаїтися до нових звуків, сполучень звуків та інтонацій. на початковому етапі вивчення мови цей процес може бути особливо напруженим і складним – але навіть не думайте зневірятись чи втрачати віру в свої сили, адже тут треба брати саме наполегливістю. загалом – неможливо почати вимовляти звуки нової мови до того, як ви цілком і повністю їх пропустите через себе, слухаючи і ще раз слухаючи мовлення носіїв.

Свідоме імітування

коли ви відчуваєте, що слухання вже не становить проблеми і ви більш-менш розумієте мовлення носіїв – варто переходити до імітування. в принципі, імітуванням при вивченні мови ми займаємось постійно, повторюємо те, що десь від когось чули, намагаємось звучати максимально схоже на носіїв мови загалом. але зараз я говорю про свідоме імітування як таку собі вправу. слухаючи подкасти чи дивлячись серіал англійською, обирайте уривок тривалістю 30-60 секунд і починайте над ним працювати. повторюйте речення за реченням, поки не вивчите уривок повністю. намагайтеся максимально повторити кожен звук, кожне слово, кожну інтонацію та тон, звертайте уваги на найменші коливання голосу та імітуйте їх. це – серйозна і свідома робота, але разом з тим вносить купу інтерактиву у вивчення мови і неабияк тішить :)

1580593248_1d5c047f3d_bАудіокниги

непоганим варіантом є також робота з аудіокнигою. для початку спробуйте такий алгоритм:

  • слухаємо один абзац, паралельно слідкуючи очима за реченнями у книзі
  • читаємо паралельно з аудіокнигою, намагаючись максимально близько відтворити кожен звук

далі можна перший етап опускати. аудіокниги менше підходять для відпрацювання інтонації, оскільки по суті це – не жива мова, а начитка. утім, окремі звуки вчитися вимовляти теж треба ;)

Подальша робота над вимовою

покращення вимови, як і вивчення іноземної загалом, не має меж удосконалення. над нею варто працювати постійно – утім, при переході на просунутий рівень ви помітите, що ефективність помітно збільшилась, і вивчення нових слів, запозичення вимови відбувається наче без вашої участі. тож надалі головне – бути спостережливим, прислухатися до носіїв, як би банально це не звучало. також при роботі над вимовою раджу зосередитись на одному діалекті англійської, який вам найбільше до вподоби. так ви уникнете каші у голові з різних варіантів одних і тих самих звуків.

з часом ви також будете розуміти і чути, які саме звуки іноземної мови вам не вдаються. тоді можна точково відпрацьовувати саме їх – тим більше що youtube пропонує цілу низку каналів та відео, що допоможуть вам у цьому.

будь ласка, поділіться у коментарях, якими вправами користуєтесь ви для покращення вимови – і які з вищенаведених працюють для вас :)