natural history museumмузейна культура, особливо у таких розрекламованих містах як Лондон, часто асоціюється із зграйками шумних туристів, які, здається, влаштовують перегони на кількість відвіданих музеїв за добу. у будь-якій туристичній програмці англійською столицею ви знайдете довгий перелік подібних культурно-освітніх закладів, і залишається лише викреслювати пункти в уявному must-see списку. напротивагу цьому самостійні мандрівники часто зовсім нехтують музеями, вважаючи їх мейнстрімом та не вартими уваги. а шкода. адже Лондон може запропонувати у цьому плані значно більше, ніж можна собі уявити.

цікаво, що навіть з таким шаленим потоком туристів Лондон дає більш ніж достатньо можливостей побачити його бюджетно. це місто буквально відкривається кожному, хто зробив певне зусилля і дібрався-таки до нього. значну роль у цьому грає і музейна культура – більшість топових лондонських музеїв безкоштовні для відвідування. якщо ви думаєте, що це надто нудно і не варто витраченого часу – готуйтесь до того, що Лондон і тут вас здивує. для мене особисто найбільший жаль викликало те, що я не мала можливості провести цілий день у кожному з музеїв, про які піде мова. утім, навіть побіжний огляд відкриває зовсім інший вимір цього міста (якщо, звісно, ставитись до них не як до чергової галочки у списку визначних місць).

Natural History Museum

музей природознавства (утім, Natural History звучить набагато краще і цікавіше) був першим серед тих, що я відвідала. здавалося б, чого йти у музей закордоном, що прямо не пов’язаний з історією та культурою цієї країни? але я була більш ніж вражена. навіть складно назвати те, що я там побачила, експонатами. це цілий світ, що розгортається перед очима. природа у гармонії з людським світом, людина, що захоплюється природою, від химерних геологічних порід до таких реальних у своїй об’єктивній присутності динозаврів.

national history museum

подумалось, що якби я у дитинстві потрапила у це місце, то жага до знань про цей світ мене напевно б ніколи не відпускала. а ще, що лондонські діти щасливі. а ще, що своїх дітей я теж обов’язково сюди колись приведу.

Victoria&Albert

названий на честь королеви Вікторії та принца Альберта, V&A є найбільшим у світі музеєм візуального мистецтва та декору (або декоративно-ужиткового мистецтва). креативність та краса в історії та сьогодні, без границь та кордонів. і, наче примітка про сьогодення візуального мистецтва, – студенти у залах музею, що малюють з натури. це місце розсуває межі прекрасного і ставить питання про природу прекрасного взагалі, а також про те, звідки воно береться, це шалене прагнення людини до краси.

victoria and albert

 

victoria and albert

Science Museum

музей науки – це вже третій музей, що знаходить майже на одній вулиці з попередніми двома. ще одне місце, де допитлива дитина всередині тебе просинається і дивитись на світ тими самими очима стає все складніше. наукові досягнення останніх століть тут можна не лише побачити, але і доторкнутись, і відчути. я, як справжній гуманітарій, мало що розуміла, але однозначно було весело і цікаво.

science museum

 

science museum

Tate Modern

Тейт Модерн – це дійсно must для всіх, хто цікавиться сучасним мистецтвом (не тим, яке згадують незлим тихим). від Пікассо до митців сьогодення, про яких ви перший раз чуєте, але незмінно вражаюче, захоплююче і приголомшливо – саме те, чого чекаємо від мистецтва, що ще довго не відпускає і залишається образами десь на підкорці.

tate modern

 

tate modern

нерідко відвідувачам пропонується прийняти безпосередню участь у тих чи інших ініціативах музею, що прямо підтверджує тезу про неелітарність мистецтва, його доступність, відкритість до всіх і кожного, хто має бажання до нього доторкнутися.

tate modern

 

P.S. можливо, ви помітили, що у списку немає British Museum – напевно, найбільш широковідомого та популярного. причина дуже проста і банальна. чомусь мені не вдалось відвідати його під час моїх поїздок, тож особистими враженнями поділитись не можу, а у переписуванні тексту з інших джерел не бачу сенсу. тому краще почитайте про нього на іншому чудовому ресурсі, що справді заслуговує уваги.