tubeдумаю, прийшов час поговорити про нагальне: про лондонський транспорт. повірте, це питання може стати величезною проблемою, якщо ви не подбаєте про нього завчасно і не розберетесь з заплутаною транспортною системою. у свій час я перелопатила десятки статей і сторінок у пошуках найдешевшого варіанту пересування. статті пропонували все, що завгодно – історичну довідку, загальну кількість станцій метро, величезні таблиці зі всіма можливими тарифами – тільки не те, що було потрібно. тому я планую зупинитися на тому, що дійсно вигідно і зручно, якщо Ви турист і завітали в Лондон на тиждень чи два (плюс, звичайно, власні суб’єктивні враження з цього приводу :) ).

існує офіційний сайт – Transport for London , де можна знайти всю інформацію щодо пересування в межах міста. усю цю розгалужену транспортну систему насправді дуже складно порівнювати з простотою нашого київського “дві-гривні-за-проїзд” метро, але як тільки вона стане зрозумілою, я впевнена, полюбите лондонський транспорт так само, як і я.

тож почнемо з базової інформації, яку варто знати. у Лондоні діють два основні типи громадського транспорту – це автобуси і метро (сюди я відношу також Overground – надземку – та DLR, на схемі вони зображені усі разом, ціни однакові, а у тонкощі їх розбіжностей ми вдаватися не будемо). далі – предметніше.

не лякайтесь ;)

не лякайтесь ;)

Метро (або The Tube) – нараховує 11 (читай: дуже багато) ліній, це перший метрополітен у світі, чим усі пишаються. система метро розподілена на 9 зон, які концентричними колами розходяться від центру (на малюнку – чередування білого і блакитного кольорів). про них потрібно знати, бо це – один з факторів, які впливають на ціну проїзду (як і час доби, коли ви їздите). більшість туристичних цікавинок (якщо не всі) знаходяться в межах 1-2 зони, тому ідеальний варіант – не виїжджати за їх межі. що стосується вартості, вражає величезна кількість опцій. Ви можете купити одноразовий квиток (щоправда, заплатите за нього від £4.70 і вище, в залежності від зони), купити проїзний на день (що буде трохи дешевше – £9). але я раджу робити те, що роблять самі лондонці – користатися карткою Oyster.


oyster
Oyster
(з англ. – устриця) – пластикова картка, яку необхідно окремо придбати у автоматах на станції метро за £5. ви можете повернути картку, отримавши свої £5 назад, хоча свою я бережу як запоруку того, що я ще повернусь :) перед використанням Oyster необхідно поповнити у тих самих автоматах. використовувати Oyster зручніше і дешевше – за одноразову поїздку Ви заплатите £2.20, а найголовніше – за день зніметься не більше, ніж вартість проїзного на день – тобто не більше £9, скільки б разів Ви не користувалися підземкою. якщо ж під час свого перебування в Англії Ви збираєтесь провести в Лондоні хоча б 5 днів, є сенс купити Travelcard – квиток, який можна “покласти” на свою Oyster і необмежено користуватись метро і автобусами  протягом тижня всього за £31.40.  важливим моментом також є те, що при кожному вході та виході з метро Oyster необхідно прикладати до жовтенького терміналу активації, навіть якщо немає турнікета – інакше система не зможе порахувати, які саме зони Ви перетнули і зніме кошти за пересікання усіх, що дорівнює £12.50.ще одна перевага Oyster у тому, що нею можна розплачуватися (і економити) за поїздку на автобусі.

Автобус
 – це мій улюблений вид транспорту у Лондоні, і не тільки тому, що він гарний і червоний. по-перше, пересуватися автобусом дешевше – лише £1.45 за одноразову поїздку та не більше £4.40 на день з Oyster card. по-друге, поїздка на ньому перетворюється на справжнє задоволення. з другого поверху відкривається чудовий вид на місця, якими Ви проїжджаєте. автобуси також працюють вночі, без змін у вартості – на відміну від метро, яке зачиняється приблизно о першій годині ночі (точний час варіюється в залежності від станції). а ще чомусь мені завжди щастить на людей, які розмовляють по телефону або просто між собою – ніколи не втрачайте можливість наслухатись аутентичного британського акценту, поки Ви там :)

мій улюблений напис на лондонському автобусі :P

толерантні англійці :)


поки писала, в голові виринуло багато своєрідних деталей і нюансів щодо транспорту, які роблять процес пересування у Лондоні максимально зручним і комфортним. і, оскільки особисто для мене все це було дуже незвичним, але разом з тим і надзвичайно захоплюючим, збираюсь присвятити цьому окрему статтю, має бути цікаво ;)