вивчити англійську самостійно - це більше ніж реально!перше, що хотілося б сказати, якщо ви вирішили вивчити англійську самостійно (або, власне, будь-яку іншу іноземну мову) – вітаю! ви просто молодець. це непросте рішення, оскільки усю відповідальність за власні успіхи і невдачі ви берете на себе, – і, разом з тим, це дуже правильне рішення. бо саме цей шлях веде до результату. ви керуєте власним життям і власною мовною діяльністю як learner, ви самі визначаєте правила, змінюєте їх у разі необхідності, підлаштовуєте зовнішні умови під себе, я не навпаки. разом з тим, беручи до уваги усю складність цього шляху, хочу дати декілька порад для більшої ефективності та впевненості.

1. визначте ваші особисті цілі

як і у випадку з будь-якою справою у вашому житті, ще до старту непогано було б поставити собі питання: “а нащо мені це все?” намагайтесь зрозуміти, навіщо вивчення англійської потрібно саме вам (а не батькам, викладачам чи ще комусь). бажання і мотивація мають йти з середини вас самих, вони повинні бути щирими. після цього визначіться з конкретними цілями, відповідно до яких і будете обирати подальші кроки, вправи, матеріали та інше. звучить цілком логічно і просто, але чомусь більшість людей пропускають цей етап, вважаючи його непотрібним. на мою думку, саме неуважність до цього моменту є причиною, чому багатьом українцям не дається англійська. а крім того, звісно ж, вся ця мотивація і цілі є в голові, і без цього зрозуміло, нащо потрібна мова. нащо окремо над цим замислюватися і тим більше витрачати час на виписування?

на жаль (чи на щастя) таке не спрацьовує. усі ті думки, що є в голові – це прекрасно, але вони цілком абстрактні і так і залишаються думками у голові. для того, щоб вивести їх у реальність, потрібно “думати на папері”. виділіть усього 30 хвилин часу, візьміть папір, ручку та тишу (а телефон і ноут не треба). не треба нічого видумувати, просто дайте власним думкам свободу.

2. робіть лише те, що подобається

власне, можна сказати навіть так: використовуйте англійську для того, що ви б робили з задоволенням і без англійської. якщо ви обожнюєте дивитись серіали чи фільми – просто чудово. почніть дивитись серіали англійською! тим більше, що це набагато приємніше та дає можливість почути справжні голоси улюблених акторів. читаєте багато? впевнена, що серед ваших улюблених авторів є і англійці, тож спробуйте читати їх в оригіналі – і ви здивуєтесь, наскільки повнішим та яскравішим стане саме читання.

так само будь-яке хобі та захоплення можна вивести на новий рівень, дізнаючись про нього з англійських джерел (не секрет, що загалом в інтернеті більше матеріалів, статей та текстів ви знайдете саме англійською). як варіант, спробуйте почати з сайту http://issuu.com/ – тут ви знайдете онлайн журнали та газети за різною тематикою.

ключове у вивченні англійської самостійно - робити це з задоволенням3. постійно шукайте нові ресурси та матеріали

звісно ж, інтернет сповнений найрізноманітнішими можливостями для тих, хто прагне вивчити англійську самостійно. численні сайти, ігрові ресурси, архіви журналів, серіали і фільми, книжки і статті. тому раджу не припиняти пошуки нових джерел для урізноманітнення власного навчального процесу. адже і сам процес – це, по суті, постійний пошук. разом з тим, не витрачайте увесь час, відведений на англійську, на пошуки нових сайтів, адже таким чином можна загубити головне – власне покращення англійської. в ідеалі, виділяйте на такі “розвідки” годинку на тиждень, увесь інший час присвячуючи вже використанню знайдених матеріалів.

4. читайте мотиваційні статті

оскільки відповідальність і за власну мотивацію ви теж берете на себе, а контролю у вигляді викладача-репетитора вже не має, подбайте і про те, щоб бажання вчити англійську не зникло за декілька тижнів. загалом, мотивація – дуже складна і цікава тема, якій хотілося б присвятити окрему статтю. але наразі почніть з того, що забезпечте себе постійними “вливаннями” ззовні – у вигляді мотиваційних статей.

в інтернеті їх величезна кількість, і більшість з них виконують свою першочергову функцію – підняти настрій, бажання працювати і рухатись (хоча б на невеликий проміжок часу). якщо бажаєте статей, тематично присвячених вивченню іноземних мов – спробуйте сайт Бенні Льюіса, присвячений вивченню іноземних мов або прекрасні відео TED.

5. не сваріть себе за невдачі

і це, мабуть, одна з найважливіших порад, яку я можу вам дати. припиніть сварити себе за помилки, за перерву у навчанні, за пропущений тиждень та за усі інші речі, які зазвичай змушують відчувати себе безвольним, слабким і просто нездатним на вивчення англійської. запам’ятайте – ви вже молодець просто тому, що почали цей шлях, і ніхто не казав, що він буде легким і безтурботним. а ваші негативні емоції лише показують, наскільки важливою насправді для вас є ця мета. утім, самоприниження у цій справі нічим не допоможе.

таким чином ви лише привносите у вивчення англійської негативні емоції, які згодом починають асоціюватися власне з англійською мовою. так, в якийсь момент стане легше просто відмовитись від мети, ніж переживати постійні стрибки настрою, зневіру у власних силах та неконструктивну самокритику. не думаю, що саме цього ви хочете. тож що насправді треба зробити – це проаналізувати ситуацію. можливо, ви просто були надто зайняті у інших сферах свого життя, захворіли чи розслабились протягом купи новорічних свят. такі вимушені перерви цілком нормальні. це життя, а ви – жива людина, а не робот. причина також може бути у перенапруженні, у неправильних чи нудних матеріалах, у виборі занадто складних матеріалів. на щастя, усе це можна легко виправити. тому ні в якому разі не сваріть себе, підходьте до ситуації з розумом, з чітким рішенням вирішити проблему та продовжити власні заняття з новими силами.

звичайно ж, умістити в одну статтю таку величезну тему як самостійне вивчення іноземної мови – майже нереально. усі нюанси цього процесу ми розбираємо на курсі Independent English. говоримо як про суто практичні речі (де знайти співрозмовника-носія мови онлайн, як набирати словниковий запас та що робити зі славнозвісною граматикою), так і про те, як не втратити мотивацію до англійської. реєстрація на курс буде відкрита вже за декілька днів, там же ви знайдете усі деталі – тож слідкуйте за розсилкою :)